#1204 Klubbmästerskap

Kanske börjar medlemmarna äntligen förstå att detta är en av årets roligaste provningar! I år var det med god marginal rekordmånga tävlande, hela 15 stycken. För egen del blev årets resultat blev ett ovanligt kraftigt magplask, vilket tyvärr för er läsare kommer innebära ett ovanligt kort inlägg, eftersom jag inte har lust att delge er alla mina felaktiga analyser…

Ramarna var först fyra vita viner, därefter fyra röda viner. Två poäng för rätt druva, ett för land, distrikt, eventuellt deldistrikt, årgång och producent. Dessutom skall man avge andrahandsgissningar som ger halv poäng om den är rätt.

Vin 1. Aromatisk och kryddig, bra syra, lång god smak.
2005 Trimbach Cuvée Frédéric Emile.

Vin 2. Spritsigt, ljust, blommig doft. Kryddig, lång, stjälkig, jordig smak.
Juliusspital Eschendorfer Lump Silvaner Spätlese.
Tyvärr la jag min rieslinggissning på detta vin, så jag missade ettan också. Det här var minst tredje KM-et i rad som hade med en silvaner, vilket jag har svårt att förstå. Det är viner jag inte finner något nöje i att dricka, men uppenbarligen finns det andra åsikter i klubben! Till nästa års tävling skall jag skriva ordet silvaner i handflatan så jag inte glömmer att leta efter den druvan.

Vin 3. Chablis har jag alltid väldigt svårt att känna igen, men många klarade detta vin som var 2006 Chablis Grand Cru Les Clos från Brocard.

Vin 4 hade en trevlig mineralisk doft, och en lång smakrik god smak med aningen låg syra. 2007 Bründlmayer Grüner Veltliner Alte Reben.

Sedan var det dags för de röda, och där var jag i allafall med på första och sista vinet.

Vin 5 var ljust, klart och ungt med tydlig hallondoft. Smaken fortsatte i samma stil, med intensiv pinositet. I likhet med de flesta trodde jag att det var en riktigt typisk nyzeeländare, men tjii, det var 2008 Central Coast Calera Pinot Noir. När priset endast var 199 kr så var många inne på att handla mer av vinet. Min enda invändning är att det inte var så komplext, men jag kommer nog handla ändå.

Vin 6 var typiskt franskt och gott i stilen, men jag lyckades aldrig hitta nyckelorden för karaktären, korv och svartpeppar. Riktigt svagt, i efterhand var det lätt. Syrah från nordrhône, 1999 Ferraton Ermitage Dionnièrres.

Vin 7 var mörkt, nästan svart, med en viss mognad i färgen. Doft och smak var som en ekvägg, visserligen ganska god, men för mig blockerade det all kommunikation med druvan. Inte var det en australisk cabernet som jag gissade utan i stället en modern rioja, 2002 Remirez de Ganuza Reserva. Tempranillo är druvan.

Det sista vinet var det mest mogna, ett tag försökte jag få det till en bordeaux, men avsaknaden av cabernet och stall i ett i övrigt välbalanserat och tanninrikt vin fick mig på rätt spår. 2000 Barolo Carobric från Scavino, naturligtvis nebbiolo.

Denna gång inga priser på vinerna och ingen omröstning, men mina favoriter var nog nummer 4 och 6.

Det var långt till toppen, vinnaren hade 32 p, i snitt 4 poäng per vin och bland annat intjänat på att pricka sju av druvorna i förstagissningen. Mycket imponerande! Punkarn var också med.

ASi

En kommentar till #1204 Klubbmästerskap

  1. Pingback: #1255 AuZone klubbmästerskap 2012 | AuZine

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s